Staj Konusu ve Yapılabilecekler


     Hepinize tekrar merhaba bugün size anlatacaklarım daha çok staj konusunda olacak. Bu konuda naçizane birkaç noktaya değinmek istiyorum. Öncelikle geçen sene staj konusunda yaşadıklarımdan bahsetmek ardından ise bu sene ne yapacağımdan konuşmak istiyorum.. Bloğumu okuyacak olan birkaç kişi belki bunları görür ve faydalanabilir.

     Okuduğum bölümde yaz stajları zorunlu olduğu için geçen sene Şubat ayı başlarında staj arayışına girdim. Bu işte bir hayli acemi olduğumdan öncelikle aklıma Ostim geldi. Şimdi bile ne kadar yanlış düşündüğüme şaşırıyorum :). Şöyle ki Ostim'i bilenler bilir.Bir sürü ufak atölye denebilecek tarzda işletmelerden oluşur. Bende en başta bunlara mail yoluyla başvuru yaptım. Sonuç tabi ki yüzde yüz olumsuz oldu :). Küçümsemek için söylemiyorum fakat sadece montaj yapan ya da civata-somun üreten firmalar siz başvuru yaptığınızda holdingmiş gibi davranıyorlar. :) Benden size tavsiye böyle yerlere bulaşmayın. Özellikle de hatırı sayılır bir üniversitede okuyorsanız yanına dahi yaklaşmayın. Pişman olursunuz.

     Bu olumsuz dönüşlerden (yüzde 99'u dönmedi bile) sonra daha büyük firmalara başvurmak istedim. Fakat burada da önüme bir engel çıktı. Bu firmalar genellikle sadece 3.sınıf öğrencilerini alıyorlardı. . Malum stajımın konusu talaşlı imalat olunca bu biraz daha zorlaştı. Başvurduğum diğer firmalar ise ya dönüş yapmadılar ya da geri çevirdiler. Bu arada belirtmek istiyorum bölümüme göre ortalamam bir hayli yüksekti. Hatta bazı firmalardan iş istiyorsan gel alalım ama staj için malesef kabul edemiyoruz dediklerine bile şahit oldum ki kontenjanları olmasına rağmen bunu söylediler. Tabi bunun nedenini sonradan anladım. Okulumuzla anlaşması olan birkaç yere başvurdum fakat ortalamamdan dolayı tercih edilmedim . Benden daha yüksek ortalamalı olanlar alındı haliyle.

     Staj konusunda gerçekten karamsarlığa düştüğüm zamanlarda ki bu takriben nisan ayının son haftalarına denk geliyor arkadaşlarımın birer birer benim o önceden başvurmuş olduğum ve beni ortalamam düşük diye almayan yerlere yerleştiklerini gördüm. Bu giren arkadaşların bazılarının ortalaması mezun olmaya bile yetmiyordu . Sonradan öğrendim ki herkesin bir yerlerde bir DAYI'sı veya AMCA'sı varmış. Bu işler böyle yürüyormuş dostlar. Bunu öğrendiğimde Türkiye'de işlerin nasıl yürüdüğünü de öğrenme fırsatı bulmuş oldum. Tüm bu işler ancak bir yerlerde REFERANSINIZ varsa oluyormuş. Ben de sonradan büyük bir döküm firmasında staj yapma fırsatı buldum. Peki nasıl diye soracak olursanız. Ben de düzene ayak uydurmak zorunda kaldım ve biraz çevre araştırması yaparak Referans buldum. Benden size tavsiye hiç bu işlere hiç girmeden gidin ve kendinize bir yerlerden tanıdık bulun. Malum burası Türkiye. İnsanlar niteliğinize değil tanıdıklarınıza bakar olmuş.

     Yazımı biraz fazla uzattım galiba kusura bakmayın. Bu sene ne yaptım diye soracak olursanız. 3.sınıf olduğum için şansımın biraz daha fazla olduğunu düşünerek direk başvurularımı yaptım. Ne diyelim hayırlısı artık. Sonuçları buradan size aktarmaya devam edeceğim.

     Şimdilik sağlıcakla kalın :)

   
Bu arada beni Twitter'dan da takip edebilirsiniz. https://twitter.com/Muhendis_Blog


0 yorum:

Yorumlarınız benim için değerli. Lütfen yorum bırakın :)