Yurtdışı Hayalleri Ve Erasmus


          Merhabalar ben geldim :) Bu yazımda sizlere yurt dışı hayalimden ve bunun gerçekleşmesi için yapacaklarımdan bahsedeceğim.

           Hayatta hangi fırsatın önünüze ne zaman çıkacağı belli olmuyor. Bu seferde bana aynen bu oldu. Dün öğleden önce sevgili Tunç hocamın dersindeyken gelecek dönem için Erasmus başvurularının başlamış olduğunu öğrendim.(kendisi Erasmus koordinatörü ). Üniversiteye başladığımdan beri bu benim içimde her zaman yer etmiş bir olaydı fakat değişik sebeplerden ötürü gerçekleştirememiştim. Fakat bu sefer iş biraz daha ciddi galiba. Başvurular 10 Mart - 12 Nisan arasında alınıyormuş. Ben de bu fırsatı değerlendirip başvuru yapmayı düşünüyorum.

            Erasmus için aşamalar şu şekilde oluyor. Önce kayıtlar alınıyor. Daha sonra ileri bir tarihte İngilizce yeterlilik sınavı yapılıyor. Fakat bu sınav düşündüğünüz gibi kompleks bir sınav değil. Aksine içinde konuşma, yazma  gibi temel konular bile bulunmuyor. Sadece çoktan seçmeli sorular yöneltiliyor. Değerlendirme ise akademik ortalama, ingilizce sınavı notu ve birkaç faktör göz önüne alınarak yapılıyor. Bu konuda daha detaylı bilgiyi ise aşağıdaki linkten alabilirsiniz.

             Bu konuda gerçekten heyecanlıyım. Daha önceki yazılarımı okumuşsanız eğer yurt dışında bulunmak benim hayallerimden biriydi. Aslında ilk önce orada bulunup daha sonra buradaki eğitimimi bitirdikten sonra oraya yerleşmeyi düşünüyorum:) Tabi bu karar sadece benim kararım değil. İlerideki eşimle birlikte aldık :)

             Yazımı fazla uzatmak istemiyorum .Son olarak şunu da söyleyim. Eğer daha önce Erasmus yapıp bu bloğu okuyan birisi varsa tavsiyelerini yorum olarak belirtirse çok sevinirim. Hem ben hem de bu bloğu okuyabilecek herhangi birine yardımcı olabilir. 

              Bloğumu ziyaret edip yazımı okuduğunuz için teşekkürler. Sağlıcakla kalın :)
3 yorum:

  1. Ben erasmus yapmadım. Şu an yaşadığım ülkede (Polonya'da) bir çok erasmus öğrencisi var ve ben onlara çok özeniyorum. Eğer erasmus yapma gibi bir şansınız varsa kesinlikle değerlendirir derim ben.

    YanıtlaSil
  2. Ben erasmus yapmadım. Şu an yaşadığım ülkede ( Polonya'da) bir çok erasmus öğrencisi var. Ve açıkcası ben onlara çok özeniyorum. Eğer imkanınız varsa kesinlikle erasmus yapma fırsatını değerlendirim derim ben. Size birçok şey katacaktır.

    YanıtlaSil
  3. Erasmus benim hayalim diyebilirim. Bu sene eğer sınavı geçebilirsem Almanya'ya gitmeyi planlıyorum :)

    YanıtlaSil

Yorumlarınız benim için değerli. Lütfen yorum bırakın :)